Vitiligo Nedir Ve TedavisiVitiligo Nedir ve Tedavisi

Vitiligonun en belirgin sonucu cildin pigment üretemediği alanlardaki beyaz lekelerdir. Vitiligo çok ciddi sıkıntılar aratan bir hastalık değildir ancak uzmanlar hala teşhis, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Saç, göz ve cildimizde renk pigmenti olan melanin bulunur. Bu madde sürekli olarak yenilenir ve melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Melanositler gerekli miktardaki melanini hücrelere ulaştırır. Vitiligo hastalarında bu süreç kesintiye uğrar.

Bilim adamlarına göre vitiligo melanositleri açıklanamayan bir şekilde yok etmektedir. Herhangi bir dış etmenin buna sebep olmadığı görülmektedir. Otoimmün rahatsızlıklarda vücut, kendi hücrelerini düşman olarak belirler ve onlara saldırır. Bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle kendi hücrelerini yok etme eğilimindedir. Vitiligo hastalığında da melanositler yok edilir.

Vitiligonun en yaygın belirtisi açık renkli ve beyaz “yama” şeklindeki lekelerdir. Bu lekeler vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Özellikle yüz, ense, boyun, eller ve ayaklar gibi en çok güneşe maruz kalan yerlerde görülür. Ancak genital bölge ve koltuk altları gibi yerlerde de görülebilmektedir.

Vitiligo olduğunu düşündüğünüz lekeleriniz varsa hemen bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Dermatologlar tarafından teşhis çok önemlidir. Çünkü vitiligonun çeşidini ve uygun tedavi yöntemini ancak bir uzman tasdik edebilir. Vitiligo tedavi yöntemleri arasında ışın terapisi, ağız yoluyla alınan ilaçlar ve güneş ışınlarına karşı yoğun bir koruma programı dahil edilebilir.

Vitiligonun yaşlılardan çok genç yaştaki bireyleri etkiliyor olması uzmanları, psikolojik etmenlere yönlendirmiştir. Bu nedenle doktorlar tedavi yöntemlerinin yanı sıra ruhsal desteğin de gerekli olduğunu düşünmektedir.

Gelen Aramalar:

yatak baslari,vitiligo,mantar terlik
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. bilal keser diyor ki:

    iyigünler bende de vitiligo hastalığı var.bu fotoğrafı nerden bulduğunuzu öğrenebilir miyim.teşekkürler

    • admin diyor ki:

      Merhaba Bilal Keser.Öncelikle geçmiş olsun.Fotoğraf hakkında soru sormuşsunuz bana neden sorduğunuzu söylermisiniz.Saygılarımla

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Kategoriler
Son Yazılar

Cappuccino ve Kırık Beyaz Gelinlik Modelleri

Cappuccino ve Kırık Beyaz Gelinlik Modelleri Gelinlik seçiminde beyaz renkten vazgeçemesek te Dünya’da yeni trend,

0 1928 23 Mart 2017
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید