Varis kabusunuz olmasın!Varis kabusunuz olmasın!

Bacaklarda meydana gelen ve etkisi altına aldığı kişilerin fiziksel anlamda zorluklar yaşamasını sağlayan varis, kabus gibi ortaya çıkan bir rahatsızlık çeşitidir. Oluştuğu andan itibaren mutlaka erken bir şekilde tedavi edilmesi gereken bu rahatsızlık, önlem alınmadığı durumlarda her geçen gün bir ileri aşamaya geçebilir meleklerim. Peki bu denli zor anlar yaşanmasına etken olan varis, tam olarak hangi nedenlerden dolayı meydana gelir ve varisin etkilerini ortadan kaldırabilmek adına neler yapılabilir? Gelin detaylara birlikte bakalım…

Tedavi edilmezse ilerler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Fatih Aşgün, uygun şekilde tedavi edilmeyen veya önlem alınmayan hastalarda varisin ilerleyici olduğunu söyledi. Halk arasında varis tedavisinde bilinen yöntemin “varis çorabı” kullanmak olduğuna işaret eden Aşgün, hastanın bu çorabı kullanıp kullanmayacağına hekimin karar vermesinin önem taşıdığını bildirdi.

Varis çorabı sorunu tamamen çözmüyor

Varis çorabının oluşmuş varisleri ortadan kaldırmaktan çok varisin gelişmesine ve ilerlemesine engel olmak, hastalığa bağlı şikâyetleri azaltmak amacıyla önerildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Aşgün, “Aşırı kilolular, uzun süre ayakta ya da oturarak ağır yük kaldıranlar, çok sıcak ortamlardaki işlerde çalışanlar, sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlar varis riski taşıyor. Varisin tedavisi ilaçla, ışık ve lazer tedavisinin yanı sıra cerrahi müdahaleyle yapılabiliyor” dedi. Varis hastalığında özellikle kadınların risk grubu içinde yer aldığını bildiren Halil Fatih Aşgün, varis hastası kadınlara şu uyarılarda bulundu:

Basit egzersizleri ihmal etmeyin

“Uzun süre hareketsiz ayakta kalınmamalı. Bu yapılamıyorsa ayağın bilekten ileri geri hareketi, ayakuçlarında yükselme gibi basit egzersizler uygulanmalıdır. Mümkün olduğunca bacaklar uzatılmalı hatta tabure, sehpa, masa, sandalye üzerinde yükseltilmelidir. Düzenli olarak günlük normal tempolu yürüyüşler yapılmalı, bisiklete binilmeli veya yüzülmeli. Yoğun kas faaliyetini veya ağırlık kaldırmayı gerektiren egzersizler ile dar, eklem yerlerini sıkan pantolon giyilmesinden kaçınılmalı. Banyoda bacaklar soğuk suyla yıkanmalı, sıcak sudan uzak tutulmalı.

Yatağınızı yeniden düzenleyin

Yatağın ayak kısmı bir miktar yükseltilmelidir. Varis üzerinde şiddetli ağrı, kızarıklık, hassasiyet ve varis içinde sertlik oluştuğunda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Epilasyon, mezoterapi, karboksiterapi gibi estetik işlemlerin varis bulunan bacakta uygulanması sorunlara yol açabilir.”

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Ara
Kategoriler
Son Yazılar

Cappuccino ve Kırık Beyaz Gelinlik Modelleri

Cappuccino ve Kırık Beyaz Gelinlik Modelleri Gelinlik seçiminde beyaz renkten vazgeçemesek te Dünya’da yeni trend,

0 1928 23 Mart 2017
خرید کریو دانلود فیلم دانلود آهنگ جدید